Izraelci budou čelit suchu i díky výrobkům AQUADESK a ENVIRET

Blízkovýchodní stát, který je světovým premiantem v boji se suchem, bude využívat technologii vyvinutou v naší společnosti Retex a.s. Jde o netkané textilie pro takzvané zelené a modré střechy. Materiál se v Izraeli bude využívat na administrativní budovy, školy, skladové a výrobní haly, ale i na střechy rodinných domů či garážových stání. V plánu je pro letošní rok dodávka v řádu tisíců metrů čtvrtečních textilií.

Zadrží vláhu na všech střechách

Produkty, které v Izraeli najdou uplatnění, se jmenují AQUADESK a ENVIRET. Jde o pěstební a hydro-akumulační desky, které jsou z devadesáti, respektive osmdesáti procent vyrobené z recyklovaných materiálů – především ze syntetických vláken. Oba materiály umí, což je pro blízkovýchodní zemi obzvláště důležité, vázat velké množství vody. Například 40 mm AQUADESK na sebe naváže až 28 litrů vody na metr čtvereční plochy. Zatímco AQUADESK, na který lze umístit i těžší zelené střechy, je velmi odolný vůči všem běžným mechanickým vlivům a lze ho označit za „téměř nezničitelný,“ tak ENVIRET je určený zejména pro lehké zelené střechy s minimální výškou substrátu. Lze ho tak použít například i na haly, školy či administrativní budovy.

Izraelská strategie pro české textilie

Použití netkaných textilií z České republiky zapadá, dle vyjádření Eyala Mirelmana, do státní strategie, jak čelit náročným klimatickým podmínkám. „I v Izraeli dochází ke klimatickým výkyvům. Navzdory suchu, zde máme i velmi silné deště, které spadnou během krátké doby. Ty vedou k lokálním přívalovým povodním,“ vysvětluje Mirelman a dodává: „budování zelených střech s pomocí textilií, které umí absorbovat velké množství vody, tak v Izraeli považujeme za užitečný nástroj, jak čelit suchu. Nejen, že nám to pomáhá vyrovnat se s vrtochy počasí, zároveň tak získáváme vzácnou vláhu.“ Podstatnou výhodou zelených a modrých střech v Izraeli také je, že dokážou příznivě regulovat teplotu uvnitř budovy i v okolí střechy.

Co jsou zelené a modré střechy?

Zelené střechy jsou vícevrstvé systémy, které pokrývají střechu budovy vegetací. Instaluji se na plochých a šikmých střechách. Modré střechy jsou štěrkové a jde o systémy řízeného odtoku srážkové vody ze střechy.

Publikováno v -