Nová izolace pro Lotyšsko

Velký úspěch zaznamenalala společnost RETEX s ekologickým materiálem určeným pro vlaky. Firma zvítězila ve výběrovém řízení společnosti Škoda Transportation na komplexní izolaci pro vlaky Lotyšských státních drah železnic – dominantního železničního dopravce v Lotyšsku. Celkový objem přesáhne 15 000 m2 izolace, která vychází z principů cirkulární ekonomiky.

Součástí dodávky pro třicet dva moderních jednopodlažních jednotek pro příměstskou dopravu, je nově vyvinutý ekologický izolační materiál Envizol Train. Izolace je vyráběna z recyklovaného materiálu metodou, která je v ČR i v Evropě jedinečná – je totiž vyrobený z recyklovaných polyesterových vláken se speciální úpravou. Jedinečnost materiálu spočívá především v použití speciálních nehořlavých vláken a způsobu jejich uložení. Podstatná je ohleduplnost materiálu k životnímu prostředí – výrobek je produktem takzvané cirkulární, nebo také oběhové ekonomiky, pro kterou je charakteristická recyklace a minimalizace zbytkových odpadů.

Zaměření na cirkulární ekonomiku
„Vítězství v tendru je pro nás důkazem, že naše zaměření na nové technologie, které vycházejí z principů cirkulární ekonomiky, mají smysl,“ říká generální ředitel společnosti RETEX Robert Šimek.

Šetří přírodu i náklady
Firma RETEX uspěla mimo jiné i proto, že se společnost Škoda Vagonka (člen skupiny Škoda Transportation), rozhodla využít kompozitní složení materiálu, který má samolepící vrstvu. Kromě vynikajících izolačních schopností to totiž šetří jak čas při instalaci, tak i náklady. Envizol Train má i drenážní vrstvu, díky které může kondenzát plynule odtékat. Toto řešení funguje jako prevence koroze. Materiál rovněž splňuje nejpřísnější požadavky s ohledem na nehořlavost.

Publikováno v -